A Gondolkodás Öröme Alapítvány

Bánya utcai helyszín

2023 szeptemberében a Kőbányai Önkormányzat használati jogot adott az alapítványunknak a Bánya utcában lévő, használaton kívüli iskola második és harmadik emeletéhez. A megállapodás 5 évre szól, de bízunk benne, hogy ez egy hosszabb történet kezdete.

Ősszel az épületben elkezdődtek a munkálatok, melyeknek a célja, hogy kialakítsunk egy olyan saját helyszínt, ahova szívesen mennek a diákjaink programokra. A munkálatok különböző fázisaiban öregdiákjainak, és más önkéntesek sokat segítettetek: nagyon köszönjük!

A munka nagy része befejeződött, ennek ellenére igyekszünk folyamatosan fejleszteni, hogy még otthonosabbá tegyük az iskolát. Az épületben szeretnénk hétvégi és egyéb ottalvós táborokat szervezni, ezért elindítottuk annak engedélyezését, hogy szállásként is használhassuk.

Ebben a tanévben kísérleti jelleggel elindult Szabó Ivett matematikaszakköre 3-4. osztályos diákok számára. Ivett leírása az első év eseményeiről:

Ebben a tanévben kísérleti jelleggel elindítottam egy szakkört 3-4. osztályos diákoknak. A véletlen úgy hozta, hogy a Covid-járvány óta több hasonló korú gyereknek tartottam egyéni foglalkozást online és szerettem volna kipróbálni, hogy élőben hogyan tudok együtt dolgozni ezzel a korosztállyal.

Októbertől májusig összesen 30 foglalkozás zajlott a program keretében. Kiscsoportos, 90 perces foglalkozásokat tartottam a gyerekeknek szerda délutánonként. A 9-10 éves korosztály még kísérővel közlekedik, ami megnehezíti a családok számára, hogy távolabbról megoldják a gyerekek szállítását, így a Bánya utca vonzáskörzetében lett meghirdetve a program.

Az volt a tervem, hogy az óra első felében feladatokkal foglalkozunk, majd egy rövid szünet után logikai játékokat, csapatépítő feladatokat, rejtvényeket kapnak a második részben. Ez időnként megvalósult, de a valóságban a gyerekek nagyon fegyelmezettek voltak, nem volt szükségük szünetre és gyakran a feladatok sodró lendülete a játékos részre se hagyott időt. Kellemes meglepetés volt, hogy fegyelmezésre lényegében nem volt szükség.

A gyerekek többsége végig nagyon lelkes és aktív volt. Sok nehéz feladatot kaptak és folyamatosan követtem, hogy kinek mennyire sikerül elindulni, haladni egy-egy probléma kapcsán. Akik elakadtak vagy hibás a gondolatmenetük, kaptak egy-egy segítő kérdést, ami a megoldás felé terelte őket. Egy idő után közösen megbeszéltük a megoldás első lépését, utána még volt idő önállóan eljutni a végéig. Általában a gyerekek találták meg a megoldást más és más úton. Ha több úton is meg lehet oldani egy feladatot, akkor ezek mindegyikéről beszéltünk. Ha valakinek rossz megoldása van, akkor arról is beszélünk, hogy miben hibázhatott, hol csúszott félre a gondolatmenete.

A diákok szeretnek szerepelni, az idő nagy részében tisztelettel és türelemmel fordultak a társaik felé. Nyitottak, sok pozitív visszajelzést adtak. Az órák vidám hangulatúak, a közös játékok, amiket időnként sikerült beiktatnunk, is motiváló erejűek. Nagyon érdekes volt velük dolgozni, az időt rendre elfelejtettem követni és rajtuk se lehetett észrevenni a fáradtságot, nagyon ügyesek voltak és korukat meghazudtolóan teljesítettek a közös délutánokon.

Teljesen különböző háttérrel rendelkeznek a gyerekek, így kihívást jelentett, hogy megfelelő anyaggal készüljek hétről hétre. Tavasz elején sikerült egy szombat délutáni társasjátékozást megszervezni, ami lehetőséget teremtett, hogy jobban megismerjék egymást és engem is. Örömmel tapasztaltam, hogy összebarátkoztak és utána csapatként tekintettek magukra.

Augusztus 21-23. között sikerült a csoportnak egy intenzív nyári matematika tábort megszervezni. 9-től 13-ig egy rövid szünettel szakmai foglalkozáson vettek részt a gyerekek. Ebéd után pedig társasjátékokkal és sportolással töltöttük az időt.

2024. január 5-7-ig a Nemzetközi Fizikai Diákolimpiára készülő diákok tartottak tábort az épületben, speciálisan a versenyre készülés jegyében. Ez volt az épület főpróbája a hétvégi táborokat illetően.

Január 19-21. között EGMO-tábort rendeztünk, illetve közvetlenül az idei EGMO előtt az utazó csapat számára “edzőtábor” is volt az épületben április 5-7-ig.

A Petya-tábor A és B csoportjának is volt egy-egy tábora a Bánya utcában Pósa Lajos és Simon Petya vezetésével, az előbbi május 10. és 12. Között, az utóbbi június 7-9-ig.

A Nikházy László által vezetett ProgTábor programja is használta az épületet, az Alpaka csoport két táborát is az épületben rendeztük február 2-4., illetve augusztus 27-29. között.

Március 15-16-án az Olimpiai Iskola rendezvényének adtunk otthont, Nagy Kartal a gráfok színezéséről, Nádor Benedek kettős leszámlálásról, míg Imolay András kombinatorikus geometriáról tartott programot az érdeklődőknek.