
A környezetünk tele van megoldásra váró problémákkal és nem hatékonyan működő rendszerekkel.
– Előfordult már veled, hogy remek termékszerű ötleted volt arra, hogy hogyan lehetne valamin javítani, csak nem tudtál hozzákezdeni az ötleted megvalósításához?
– Esetleg már van tapasztalatod az informatikában, csak nem tudod a gyakorlatban hasznosítani?
Mindkettőre segítséget nyújt a TechTábor! Célunk az, hogy a résztvevő diákok kreativitását, vállalkozó- és alkotókedvét fejlesztve végigkísérjük őket egy olyan infomatikai projekten, melynek során megoldást találnak egy általuk választott problémára. A folyamat során az IT startupok első lépéseinek világával is megismerkednek, amely arra keresi a választ, hogy hogyan lesz egy ötletből egy más ember által is használható termék.
Hogyan néz ki a program?
Projektválasztás
Az év során egy saját, önálló projekt megtervezése és megvalósítása lesz a feladatotok. A megfelelő projekt kiválasztása nehéz feladat, örülünk, ha már a foglalkozások kezdete előtt gondolkoztok rajta.
A kiválasztott projekteken a mentorok segítségével kezdtek el dolgozni. Mivel mindenki más feladaton dolgozik, mások a szükséges eszközök is – így mindenki más technológiát fog megtanulni, sőt, végül majd egymástól is tanulhattok. Az megvalósításban mentorok állnak majd segítségetekre, akik különböző területekhez értenek.
Hétköznapi foglalkozások
A projektekkel évközben folyamatosan fogtok haladni. Havonta egy-egy hétköznapi foglalkozást tartunk a csoport tagjaival való egyeztetést követően (a foglalkozások Budapesten lesznek). A foglalkozásokon a projekteket segítő, de azokhoz lazábban kapcsolódó gyakorlatok lesznek. Például hogyan tudunk jól párban dolgozni, vagy milyen szempontokra érdemes figyelni egy felhasználói felület megtervezésekor? Emellett fontos szerepe a központi alkalmaknak, hogy felmérjük ki hogyan halad, mit érdemes a következő hónapra célként kitűzni. Számítanotok kell arra, hogy a foglalkozások tanítási időben lesznek. Kérjük, hogy mindenki előre egyeztessen az iskolájával arról, hogy részt tud-e venni a programon.
Az első két alkalom tervezett időpontja: 2019. október 8. (kedd), 2019. október 26–28. (bentlakásos tábor, őszi szünetben). A további alkalmak időpontját a résztvevőkkel egyeztetjük.
Mit várunk a tábortól?
A tanév végén tartandó utolsó alkalommal mindenki prezentálja a saját munkáját, egyben ez a határidő a projektek befejezésére.
A tábort akkor tekintjük sikeresnek, ha az év végére:
- Készítettél és közzétettél egy hasznos programot.
- Tudsz termékekről és felhasználókról gondolkodni, nemcsak a programozásról
- Neki tudsz állni egy vadi új projektnek; el tudod dönteni, hogy mi hasznos és mi nem; meg tudod találni a szükséges információkat mind a neten, mind hozzáértő személyeken keresztül.
- Megismerkedtél 5-10 másik, hasonlóan gondolkodó gyerekkel, és néhány mentorral.
- Jól érezted magad közben 🙂
- A foglalkozásoknak nem célja, hogy jobban szerepeljetek az informatikaversenyeken ;).
További részleteket a TechTábor honlapján találhatsz.
Kiket várunk?
A foglalkozásokra 10-11. osztályos középiskolás diákokat várunk, lányokat és fiúkat egyaránt. Egyénileg vagy kétfős csapatban lehet jelentkezni. Előnyt jelent a programozásban előzetes jártasság. Fontos, hogy tudj önállóan, folyamatos tanári felügyelet nélkül dolgozni. Erre egy jó példa, ha már létrehoztál saját projektet. Jó, ha vannak ötleteid, tudsz rugalmasan gondolkodni, alkalmazkodni a változó technológiákhoz, módszerekhez. Egy projekt megvalósítása folyamán fontos, hogy létező problémára reagáljon, így jó, ha empatikus vagy, figyelsz a környezetedre, észreveszed a lehetőségeket.
Jelentkezés
Jelentkezés menete
- A jelentkezés feltétele az alábbi a jelentkezési lap kitöltése.
- A jelentkezés határideje: 2019. szeptember 22. (vasárnap)
- A jelentkezésedről október 1-ig visszajelzést küldünk.
Az Almásderes és Borostyánpezsgő csoportok tagjai nem vehetnek részt a programon.
Jelentkezések elbírálása
Összesen 15-25 diák vehet részt a programban. A jelentkezésekről a kitöltött jelentkezési lapok alapján döntünk. Döntésünk során többek között figyelembe vesszük a jelentkezők motiváltságát, korábbi projektjeit, programozási tapasztalatát és új ötleteit. Egyiknek a hiánya sem kizáró ok, ha lelkes vagy mindenképpen töltsd ki a jelentkezési lapot. Alaposan fogunk mérlegelni, de így is fontos értenetek, hogy a döntésünk szükségképpen szubjektív lesz.
Informatikában iskolás kortól egészen a technológiai cégek vezetőiig lényegesen több férfit, mint nőt találunk. Hisszük, hogy lányok és fiúk egyformán találhatnak örömöt technológiai munkában, de aktívan tennünk kell azért, hogy nőjön a lányok aránya. Örülnénk, ha minél több lány is jelentkezne a programba.
Kapcsolat
A program szervezői: Czeller Ildikó, Danka Miklós, Fogaras Dániel és Szűcs Gábor.
Bármilyen kérdéssel, hozzászólással az alábbi elérhetőségeken fordulhattok hozzánk: techtabor [K] agondolkodasorome [P] hu.